Nie odkładaj szczęścia na jutro

„Dobra, postanowione, od jutra zaczynam biegać” – mówi Monika. Nie jest zadowolona ze swojego wyglądu i wagi, więc stwierdziła że zacznie biegać, by stracić niepotrzebne kilogramy. Zabiera się już za bieganie od jakiegoś czasu, ale jakoś dotąd jej nie wyszło. Dziś jest wtorek. Monika ma na głowie masę rzeczy do zrobienia i załatwienia, dlatego „planuje” pobiegać jutro. Nadchodzi środa.

Rano w biegu by zdążyć na czas do pracy. Praca - mijają godziny. Po pracy trzeba zrobić zakupy, ugotować obiad, ogarnąć trochę dom i parę innych spraw. Czas upływa. Na zegarze dochodzi 18.00. Większość rzeczy gotowa.

Czas by iść pobiegać. „Ale jestem wykończona. Dziś nie dam rady pobiegać, padam z nóg.
Zacznę od jutra, obowiązkowo” – myśli Monika.
„Od jutra”… ale to „jutro” nigdy nie nadchodzi.

Jak często masz tak i Ty? Jak często odkładasz pewne rzeczy na potem – na jutro, na za tydzień, za miesiąc, za rok, kiedyś tam…

Dzisiejszy bardzo szybki pęd życia sprawia, że nie wystarcza nam czasu na wiele rzeczy. Chciałybyśmy jeszcze tak wiele zrobić, ale niestety doba ma tylko 24h. I dlatego też odkładamy wiele różnych spraw na potem – zacznę biegać od jutra, na badania kontrolne pójdę za miesiąc, angielskiego będę się uczyć od nowego roku, zacznę oszczędzać po urlopie itp. Przykładów można tutaj mnożyć bez końca.

Jest tak wiele rzeczy, które odkładamy na później. Również nasze szczęście…

„Ale byłoby fajnie wygrać milion w totolotka!” – myśli sobie Klaudia. „Już ja wiedziałabym co zrobić z taką kwotą J Ale bym sobie kupiła fajne ciuszki, parę nowych butów i obowiązkowo tą świetną torebkę z Kazara , którą widziałam ostatnio w galerii. Oj i pojechałabym na dłuuuugi urlop do Egiptu. Ale byłoby super!” – rozmarzyła się. „Gdybym miała tyle kasy na pewno byłabym szczęśliwa. A dziś to tylko same problemy na głowie” – myśli sobie Klaudia.

„Normalnie chyba zaraz mnie szlag trafi!” – myśli wkurzona Sara. „Znów ten babsztyl wszystkiego się czepiał - że za dużo wody zużywam, że tu jakaś plama na ścianie, że ktoś przyszedł w odwiedziny i było za głośno. Boże wiecznie jakieś problemy ma ta właścicielka mieszkania” – denerwuje się. „Jak w przyszłości kupię sobie mieszkanie na własność to w końcu będę miała święty spokój” – pociesza się Sara. „Będę szczęśliwa, że jestem na swoim i nikt nie będzie mi się tu wtykał!”

„Chyba zaraz ich pozabijam!” – myśli sobie Alicja. „Bartek, Ola chodźcie tu natychmiast!” – woła do swoich dzieci. Do pokoju wbiega para rozchichotanych dzieciaków. „Dlaczego wasz pokój jest znów tak rozwalony? Dlaczego wszystkie zabawki muszą leżeć na ziemi? Mama dopiero wczoraj ładnie wam tu wszystko posprzątała, a znów jest bałagan! Macie to natychmiast posprzątać!!!” – krzyczy na swoje dzieci, po czym wychodzi z ich pokoju. „Gdyby nie były już takie małe, to by tak nie bałaganiły, a ja bym nie miała tyle pracy z nimi” – myśli sobie Alicja. „Ale za parę lat będzie inaczej. Będą starsze, mądrzejsze, a ja będę w końcu szczęśliwa, bo nie będę musiała wiecznie po nich sprzątać”

Znasz to może skądś? Czy któraś w powyższych dziewczyn nie przypomina choć trochę Ciebie? Jak często myślałaś, że kiedyś będzie lepiej? Że w przyszłości będziesz szczęśliwa? Że jak kupisz nowy samochód, przeprowadzisz się, zmienisz pracę czy dzieci wyrosną to będzie inaczej. Że odnajdziesz wtedy szczęście… Ale czy na pewno?

Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że tak nie jest. Jeśli dziś nie potrafisz odnaleźć szczęścia w codziennym życiu to i w przyszłości go nie odnajdziesz. Jeśli dziś nie potrafisz cieszyć się z małych rzeczy, z tego co masz, to dlaczego kiedyś miało by być inaczej?

Szczęście nie jest czymś co przyjdzie samo albo co można sobie kupić. Własne szczęście trzeba sobie stworzyć. Bądź świadomą kreatorką własnego szczęścia!

Zatrzymaj się teraz na chwilę i odpowiedz sobie na pytania:

* Dlaczego nie mogę być szczęśliwa już dziś?
* Co mi przeszkadza w byciu szczęśliwą już teraz?

Daj sobie chwilę na znalezienie odpowiedzi.

Często wychodzimy z założenia, że bycie szczęśliwą oznacza, że trzeba cały czas być zadowoloną, radosną, pełną energii, z uśmiechem na twarzy przez cały dzień. Tak nie jest. Szczęście to momenty, to chwile. Nasze życie podzielone jest na takie momenty – i te dobre, i te złe, i te neutralne.

Bycie szczęśliwą to dostrzeganie wszystkich tych dobrych rzeczy w naszym życiu i świadome kreowanie każdej szczęśliwej chwili – dzień po dniu.
Gdy już sobie odpowiesz na powyższe pytania, idź krok dalej i zapytaj samą siebie:

* Jakie rzeczy lubię robić?
* Co sprawia mi przyjemność?
* Kiedy jestem szczęśliwa?

Dla każdej z nas szczęście będzie oznaczało co innego. Dla jednej będą to zakupy, dla innej oglądanie ulubionego serialu, dla jeszcze innej gotowanie czy robótki ręczne.

Dla mnie osobiście jest wiele rzeczy, które sprawia, że jestem szczęśliwa. Lubię spacery bądź przejażdżki rowerowe z dziećmi, uwielbiam spotkania z przyjaciółkami przy kawie, kocham ciasto i lody czekoladowe, cieszę się ze wspólnych wyjść z mężem tylko we dwoje, uwielbiam komedie romantyczne i melodramaty, uwielbiam… no dobra, wystarczy już tego, bo jeszcze mi tu zaśniesz przy lekturze :)

Teraz Twoja kolej! Odpowiedz sobie na powyższe pytania. Wypisz na kartce wszystkie te rzeczy, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwa. Jestem ciekawa Twoim odpowiedzi! Napisz w komentarzu co Tobie sprawia przyjemność!

A gdy już znajdziesz odpowiedzi na te pytania, postanów, że każdego dnia stworzysz sobie jakieś małe szczęście. Każdego dnia zaplanuj w grafiku coś, co sprawi, że będziesz choć przez moment szczęśliwa.

Kreuj swoje szczęście! Postanów, że od dziś… tak już dziś - nie od jutra, nie za miesiąc, za rok - już DZIŚ będziesz szczęśliwa. Wszystko zależy od Ciebie :)

Pamiętaj - szczęście to momenty, to chwile. Niech będzie ich w Twoim życiu jak najwięcej

Tego Ci życzę z całego serca 

Ania