mała WIELKA zmiana

Mawia się , że jedyną stałą w życiu są zmiany. I rzeczywiście tak jest – non stop zmienia się rzeczywistość wokół nas. Zmieniamy się również my same. Często same wprowadzamy pewne zmiany w swoich życiu, chcąc by przybrało ono inne kolory, inne barwy szczęścia.

Jak często jednak zdarzyło się, że chciałaś zmienić coś w swoim życiu, ale nie doprowadziłaś tej zmiany do końca? Nawet podjęłaś pierwsze kroki w tym kierunku, ale Twoje starania spełzły na niczym. Po pewnym czasie poddałaś się, tłumacząc sobie, że w sumie to nie chciałaś nic zmieniać.

Dam Ci przykład – stwierdziłaś, że warto byłoby trochę schudnąć i postanowiłaś, że weźmiesz się ostro za treningi. Zaplanowałaś sobie, że będziesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu.

I co? I rzeczywiście pierwszy tydzień był jak bułka z masłem. Zaliczyłaś wszystkie 3 treningi. Ale byłaś z siebie dumna prawda? 

No tak, ale już w kolejnym tygodniu pojawiły się schody. Udało Ci się zrobić jeden trening, ale drugi musiałaś niestety opuścić, bo coś nagle wypadło, a w dzień trzeciego treningu była tak okropna pogoda, że odpuściłaś sobie. W końcu nie chcemy się przecież przeziębić, prawda?

Obiecałaś sobie, że w kolejnym tygodniu będzie już tylko lepiej. Ale życie napisało swój własny scenariusz – powtórkę z zeszłego tygodnia. I tak minęło parę tygodni w podobnym stylu, raz lepszych, raz gorszych, aż nagle spostrzegłaś, że w ogóle zaprzestałaś ćwiczeń.

Myślę, że każda z nas przynajmniej raz w życiu przeżyła podobną sytuację. I nie musiało się to koniecznie wiązać z ćwiczeniami. Może postanowiłaś, że będziesz się lepiej odżywiać? A może chciałaś być bardziej efektywna w pracy planując kolejne zadania? Lub wzięłaś sobie za cel naukę nowego języka? Sytuacji takich mogło być multum…

Dlaczego jednak Twoje zamierzenie nie wyszło? Znasz odpowiedź? Pewnie domyślasz się, że zabrakło Ci konsekwencji w swoim działaniu. To też, lecz nie tylko. Poddałaś się tak szybko, bo nie wyrobiłaś w sobie jeszcze odpowiedniego nawyku działania...


"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać"

Jim RyunGdy wypracujemy w sobie odpowiedni nawyk, bierzemy się za daną czynność automatycznie - bez rozmyślania jak to zrobić, czy nam się w ogóle chce itp. To tak jak z myciem zębów – nie zastanawiasz się przy porannej czy wieczornej toalecie nad tym, czy będziesz czyścić zęby, czy masz na to ochotę i nie szukasz wymówek w stylu – ach szczoteczka już się wyjechała, to może wyczyszczę zęby jutro, jak kupię nową. Nie! Robisz to całkiem automatycznie, nie zastanawiając się nad samym zajęciem.

Dlatego w każdym aspekcie życia, w którym chcemy wprowadzić jakąś zmianę, warto wyrobić w sobie nawyk! Ok, łatwo powiedziane, ale jak się za to zabrać? Prawdę powiedziawszy zachęcam Cię do wypracowania w sobie nie tyle na początek nawyku, co jego mniejszej postaci, czyli mini-nawyku.


Mini-nawyk jest tak prostą czynnością, że nie masz żadnych oporów by go wykonać. Mało tego, zajmuje tak mało czasu, że z reguły wystarczą 1-2 minuty by mieć go odhaczony. To świetna alternatywa do drastycznych zmian, które z reguły kończą się niepowodzeniem.


Wyobraź sobie taką sytuację. Twój lekarz ze względu na ostatnie nie za dobre wyniki badań każe Ci się wziąć za ćwiczenia. Zgodnie z jego zaleceniem masz ćwiczyć min. 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 min. Fajna perspektywa? Chyba niekoniecznie. Jeśli wcześniej w ogóle nie ćwiczyłaś, to jak myślisz, jak wielka jest szansa, że weźmiesz się za te regularne ćwiczenia? Podpowiem Ci – niewielka. Nie dość, że nie będziesz ćwiczyć to jeszcze będziesz miała z tego tytułu wyrzuty sumienia, że nie stosujesz się do zaleceń lekarza, nie dbasz o swoje zdrowie, nie wspominając już o podłym samopoczuciu i w dalszym ciągu złych wynikach badań!


A gdyby Twój lekarz podszedł do sprawy inaczej i zalecił Ci ćwiczyć przez pierwszy tydzień - uwaga, dobrze czytasz - 1 minutę dziennie! - np. marsz w miejscu zaraz po wstaniu z łóżka? Czy jest to trudne zadanie? Nie! Czy zajmuje dużo czasu? Nie! Czy jesteś w stanie podołać takiemu wysiłkowi? Bez problemu! To do dzieła! I tak ćwiczysz przez pierwszy tydzień. W kolejnym tygodniu ruszasz się przez 2 minuty. W następnym czas zwiększa się do trzech minut. I ani się nie spostrzeżesz jak po kilku tygodniach codziennie rano ćwiczysz przez 20 minut! Wow! To już świetny wynik, prawda? A zaczęłaś od tak małej rzeczy.

Warto w sobie kształtować właśnie takie mini-nawyki. Jeśli zależy Ci na trwałej zmianie w Twoim życiu, to wypróbuj ten sposób! Pamiętaj, by zacząć od jak najmniejszego kroku. Naszym celem nie jest wprowadzenie drastycznych zmian z dnia na dzień, ale właśnie wielką zmianę małymi kroczkami dzień po dniu. Ważne by mini-nawyk był wykonywany systematycznie i konsekwentnie. Weź pod uwagę, że nawyk kształtuje się ok. 5 tygodni, potem nawet już nie będziesz myślała o tym, co musisz zrobić. Twoje ciało samo weźmie się za wykonanie zadania!

Takie mini-nawyki to niesamowita sprawa! W moim przypadku działają fenomenalnie. Nawet nie spostrzeżesz się jak szybko zaczną się w Twoim życiu wielkie zmiany! I będziesz z siebie mega dumna, bo dzień w dzień dokładasz małą cegiełkę do swojego sukcesu.

Teraz już wiesz jak dokonać trwałej zmiany w Twoim życiu. To do dzieła!

Trzymam za Ciebie kciuki :)


Ps. Jeśli spodobał Ci się artykuł to zapraszam do polubienia lub udostępnienia go na Facebooku, będzie mi bardzo