Bądź kreatorką własnego życia

Jak często wydaje nam się, że to życie kieruje nami, a nie my własnym życiem. Mamy wrażenie, że jesteśmy jak łódka na środku wielkiego rozkołysanego morza. Fale rzucają nami raz w jedną, raz w drugą stronę. Staramy się obrać kierunek, lecz tak ciężko nam utrzymać się na właściwym kursie. I poddajemy się, pozwalając by nasza łódka dryfowała w niewiadomym kierunku.

A gdy kierunek ten okazuje się niewłaściwy znajdujemy tysiące wymówek – to fale zaniosły mnie w tą stronę, to wiatr zmienił mój kurs, to prądy morskie odciągnęły od celu, to wreszcie chmury przesłoniły mi gwiazdy, będące moją nawigacją.

Tak jest łatwiej. Tak jest prościej. Tak jest bezpiecznej dla nas – dla naszego ego.

Kto decyduje o Twoim życiu? Jak myślisz? Powiem Ci – TY SAMA! I to od Ciebie zależy jak ono wygląda obecnie i jak będzie wyglądało w przyszłości. Pamiętaj, że to do Ciebie należy wybór. I to w każdej dziedzinie Twojego życia. I to w każdej sytuacji. To TY kreujesz Twoje życie, nikt inny.

Ale kreowanie swojego życia nie jest wcale takie łatwe. Trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje, a nie każdy tego chce. Właśnie tu często pojawiają się trudności. Ale właśnie ta możliwość zdecydowania, dokonania wyboru daje wolność. Wolność życia takim życiem, o jakim marzymy.

Oczywiście są pewne zdarzenia, na które nie mamy wpływu. Czy jutro będzie ładna pogoda i słońce czy będzie padał deszcz – to jest niezależne od nas. Natomiast najważniejsze jest by umieć rozróżnić między tymi rzeczami. I kierować tymi, na które mamy wpływ.


"Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym,

czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to,

co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić

jedno od drugiego"

Reinhold NiebuhrBądź proaktywna!

Nie pozwól by Twoim życiem kierowały przypadki. Działaj. Dokonaj wyborów. Ciesz się z wolności, którą dają te wybory.

Zastanów się – jak wiele rzeczy jest w kręgu Twojej „władzy”? Jest tego dużo więcej niż myślisz.

Co jest lepsze według Ciebie – narzekać na niekorzystną sytuację, truć sobie nerwy, martwić się czy wziąć się za jej zmianę, działać i zmienić to, co niepożądane? Zapewniam Cię, że ta druga opcja! To właśnie jest pro aktywność – wzięcie sprawy w swoje ręce i zmiana tego, co nam się nie podoba.

Przykład:

Masz pracę, która Cię nie satysfakcjonuje. Praca jest mało ambitna, słabo płacą a szef wymaga nie wiadomo czego. Jakie są Twoje opcje?

Możesz zostać w tej pracy, narzekając jak Ci źle itp. itd. Bo przecież szef jest bee, praca nudna i w ogóle cała ta firma to szkoda gadać. No i będziesz się tam męczyć przez następne dłuuuugie lata, szukając winy we wszystkich innych, ale nie w sobie samej.

Możesz jednak podejść do tematu proaktywnie. Masz do wyboru – ponegocjować warunki pracy z szefem lub zmienić pracę na taką, która będzie Ci odpowiadała.

UWAGA! Niestety taka decyzja niesie za sobą ryzyko – trzeba działać! Bez ruszenia się z miejsca nic się nie zadzieje. Jeśli w żaden sposób nie zadziałasz, nie licz na to, że coś się zmieni. Zmiana wymaga by wydarzył się C.U.D - Czas Unieść D***). I dokładnie w tym miejscu większość osób się wykrusza.

Łatwiej jest nic nie zrobić. Łatwiej jest wszystko zostawić tak jak było. Łatwiej jest pozostać w swojej strefie komfortu i nic nie zmieniać. Ale czy lepiej? Wygrana czeka na tego, który odważy się zaryzykować.


„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”

Albert EinsteinNie wiem jak Ty, ale ja wolę mieć wpływ na to, jak wygląda moje życie i czy podąża w obranym przeze mnie kierunku. Jasne, że nie o wszystkim mogę decydować i nie wszystko jest w zasięgu mojego wyboru. Ale to co jest zależne ode mnie – tym staram się kierować.

Taka świadomość sprawstwa i mocy daje niesamowitą chęć działania i motywację do pokonywania trudności. Sprawia, że stajesz się bardziej odważna i pewna siebie. I czujesz satysfakcję z tego, jak wiele udaje Ci się w życiu osiągnąć.

Uwierz w swoją moc kreowania - uświadom sobie, jak wiele możesz zmienić - zmieniaj, kreuj, twórz, kieruj Twoim życiem. Na rezultaty nie będziesz musiała długo czekać. Zobaczysz jak wiele zmieni się w Twoim życiu i to dzięki Tobie!

Może zaraz Twoje życie nie będzie idealne, bo nie wszystko da się zmienić w 2 sekundy i na pewno też nie wszystko pójdzie tak łatwo i gładko. Pewne rzeczy wymagają czasu. Ale gwarantuję Ci jedno – i tak będziesz o mile do przodu, niż gdybyś tylko siedziała bezczynnie i użalała się nad sobą.

A teraz małe zadanko dla Ciebie. Weź kartkę papieru. Wypisz na niej po lewej stronie trzy rzeczy, które nie odpowiadają Ci w życiu, które chciałabyś zmienić. Na prawej stronie kartki napisz jak chciałabyś, żeby dana rzecz/sytuacja wyglądała. I teraz najważniejsze – na środku kartki wypisz do każdej rzeczy 5 pomysłów na to, jak dojść do wymarzonego miejsca. Co musisz zrobić by przejść z punktu A (obecna sytuacja) do punktu B (pożądana sytuacja)? Pozwól się wykazać Twojej kreatywności. No to wypisujemy.

Gotowe? Gratulacje! Pierwszy krok w kierunku sukcesu zrobiony! Nie zatrzymuj się i idź za ciosem. Działaj! Pomysły na zmianę sytuacji masz przygotowane, to czas je przetestować. Do dzieła!

Powodzenia!

Głęboko wierzę, że jesteś w stanie zmienić co tylko zapragniesz :)


Ps. Podziel się w komentarzu jaką jedną rzecz chciałabyś najbardziej zmienić w swoim życiu